Co musíte vědět, aby se vám solární elektrárna vyplatila


Solární elektrárna cena je položka, kterou si zjišťují zájemci o tyto technologie mezi prvními. Je naprosto logické předem vědět a znát, zda tato zařízení mají význam právě pro jejich případ, a zda skutečně poskytnou to, co od nich očekávají, tedy výraznou úsporu energie.

Pořizovací náklady – vstupní náklady se dají stanovit velice přesně a máme je k dispozici během krátké doby. Započítává se tu kromě samotného zařízení i montáž, zapojení a oživení zařízení, zpracování projektu a případné vyřízení dotace. To ale není veškerá investice, zajímat by vás měly náklady dodatečné, v průběhu činnosti fotovoltaiky, v závislosti na životnosti některých komponentů.

solární panel

Dodatečné náklady – těmi rozumíme zejména výměnu akumulátorů a střídače, jejichž životnost je vždy kratší než samotných střešních solárních panelů.

Údržba a provoz – většina fotovoltaických elektráren je bezúdržbových, ale kdyby tu byly zapotřebí některé placené úkony od elektrikáře, je třeba s tím počítat dopředu, abyste pak nebyli překvapeni a zaskočeni.

fotovoltaika u domu v horách

Do propočtu zahrnujte spotřebu elektřiny – podrobný propočet investic do fotovoltaiky si můžete vytvořit sami, ale může vám jej předložit i samotná firma, která vám ji nabízí. Jeho součástí by měl být alespoň hrubý odhad spotřeby elektrické energie, aby bylo možno porovnat celkové investice do fotovoltaiky s reálnou cenou za spotřebovanou elektřinu, kdybyste ji odebírali od některého z dodavatelů energií. Zde je důležité si uvědomit, že u příliš nízké spotřeby elektřiny se investování do tohoto projektu nevyplatí, odborníci by vám měli stanovit optimální spotřebu pro vaše konkrétní řešení, což se týká zejména rodinných domů s více členy domácnosti, kteří využívají ohřev vody v bojleru a elektrické spotřebiče v kuchyni, v dílně a v obývacím či dětském pokoji nebo v ložnici.